22 czerwca zapraszamy na pierwszy w tym roku Tygiel teatralny!
Tygiel opiera się na przekonaniu, że edukacja teatralna to komplementarne połączenie praktyki twórczej, dyskusji i wspólnej zabawy.
W programie Tygla teatralnego // 1! :
10:00-13:00 – SZYCIE LALEK z Patrykiem Chwastkiem
13:00-13:30 – FORUM
15:00-18:00 – RE-AKCJA czyli spontaniczność i koncentracja w improwizacji z Mateuszem Dzidkowskim i Marianem Januszem z Teatralnej Grupy Improwizacyjnej „So Close”
18:00-18:30 – FORUM
19:00-22:00 – Ekran teatralny „Tadeusz Kantor – między śmietnikiem a sztuką”
Opis warsztatów:
SZYCIE LALEK
Warsztat szycia lalek z Patrykiem Chwastkiem to autorska próba wcielenia w życie pomysłu, by poprzez szycie alternatywnego, niekoniecznie idealnego i skończonego świata, przywołać wspomnienia z dzieciństwa. Do dyspozycji warsztatowiczów będą skrawki różnych materiałów, starych ubrań, druty, gąbki, muliny, itp., składniki z pozoru mało użyteczne, które w praktyce pozwolą stworzyć nieprzewidywalne twory.
„Przetwarzanie nieużytecznego i nadawanie mu nowego wyrazu jest dla mnie równie ważne jak sam efekt twórczy” – Patryk Chwastek, prowadzący warsztat
Patryk Chwastek – urodził się na Podlasiu. We wczesnych latach swojego życia wyemigrował do Andrychowa, obecnie jest dyplomantem na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Cieszy go życie i dziwienie się. Jest też czasem marudą. Lubi żyć, gotować, szyć i zadawać sobie pytania egzystencjalne. Realizuje projekt: Bed Intruders. Prowadził warsztaty m.in. dla Instytutu Teatralnego w Warszawie, Żywej Pracowni w Krakowie.
http://patrykchwastek.manifo.com/
RE-AKCJA czyli spontaniczność i koncentracja w improwizacji
Jedną z zasad improwizacji jest spontaniczność, która ma duże znaczenie i wpływ na efektywność budowania scen „tu i teraz”. Podczas improwizowania nie ma czasu na wymyślanie, ważne jest szybkie reagowanie i tworzenie odpowiedzi. By tak się działo, potrzebna jest koncentracja oraz uważność na partnera, wychwytywanie dawanych przez niego ofert i ich rozwijanie.
Warsztat będzie bazował na dużej ilości ćwiczeń, zabaw i gier, trenujących spontaniczność oraz koncentrację, a także na ogromnej dawce radości.
Mateusz Dzidkowski – założyciel i lider Teatralnej Grupy Improwizacyjnej „So Close”, absolwent kursu z zakresu pedagogiki teatru „Pracownie 2012” w ramach programu Dilettante – teatr w ruchu oraz szkolenia dla animatorów powiatu kieleckiego, prowadzonego przez Przemysława Buksińskiego, uczestnik warsztatów z improwizacji scenicznej (krótkie formy improwizacji), prowadzonych przez Caitlin Howden z kanadyjskiej grupy improwizacji teatralnej „Uncalled for“, prowadził warsztaty improwizacji teatralnej dla aktorów Teatru Ludowego w Krakowie oraz cykliczne warsztaty improwizacji dla dzieci.
Marian Janusz – od dwóch lat zajmuje się improwizacją teatralną, członek Teatralnej Grupy Improwizacyjnej „So Close”, uczestnik Festiwalu Sportów Teatralnych „3dwa1 improff” w Konstancinie-Jeziorna. Czynnie zajmuje się recytacją, występując na ogólnopolskich konkursach recytatorskich. Uczestniczył w warsztatach teatralnych z budowania postaci, formowania przestrzeni scenicznej, pantomimy, budowania etiud teatralnych, pracy z emocjami, często kończących się amatorskim spektaklem. Razem z Mateuszem Dzidkowskim prowadził cykliczne warsztaty improwizacji teatralnej dla dzieci. Od marca tego roku założyciel własnej grupy improwizacyjnej.
Warsztaty odbędą się w Małopolskim Instytucie Kultury (ul. Karmelicka 27, III piętro).
Koszt warsztatów: SZYCIE LALEK – 35 pln, RE-AKCJA – 35 pln.
Można uczestniczyć zarówno w jednym wybranym warsztacie, jak i w obu spotkaniach.
Specjalna promocja na inaugurację Tygla: przy zapisie na oba warsztaty koszt drugiego wynosi… 1pln!
Ekran teatralny zainaugurujemy w ogrodzie Małopolskiego Instytutu Kultury. Wszyscy Goście Ekranu proszeni są o zabranie koców lub poduszek (dla własnej wygody) oraz tzw. siaty z jedzeniem (dla przyjemności swojej i innych). Ekran teatralny jest nieformalnym spotkaniem przy akompaniamencie muzyki, wpisującym się w spożywczą ideę „siata party”. Spotykamy się, by obejrzeć przedstawienia bądź ich fragmenty, o których później chcemy podyskutować, ale też – by wspólnie spędzić czas, porozmawiać o teatrze, wymienić się doświadczeniami, zainspirować, posłuchać muzyki i poczęstować dobrym jedzeniem. Ekran teatralny to wymiana doświadczeń teatralnych oraz kulinarnych, uważamy bowiem, że tak jedzenie, jak teatr są nam niezbędne do życia.
Zgłoszenia poprzez formularz kontaktowy prosimy wysyłać do 20 czerwca wraz z potwierdzeniem opłaty za warsztat lub warsztaty (chęć uczestnictwa w konkretnych blokach prosimy zaznaczyć w formularzu, istnieje możliwość wzięcia udziału jedynie w Ekranie teatralnym).
Szczegółowe informacje:
Weronika Idzikowska
dilettante@mik.krakow.pl
tel. +48 12 422 18 84 w.37
tel. kom.: +48 668 064 407