Na przekór zimowej senności zapraszamy do udziału w tworzeniu sieci lokalnych animatorów teatralnych w ramach programu Dilettante – laboratorium animacji teatralnej.
Co?
Pracownie to:
+ roczny kurs dla animatorów teatralnych, którzy chcą dowiedzieć się, jak i z czego budować teatr oraz w jaki sposób inicjować działania społeczno-artystyczne we własnych środowiskach;
+ przestrzeń teatralnej i performerskiej pracy, odkrywania teatru, który jest nie tylko sztuką, ale też sposobem komunikacji, narzędziem badania świata i zabierania głosu w ważnych, społecznych sprawach;
+ projekt nowoczesnej edukacji teatralnej, pobudzającej wyobraźnię i zachęcającej uczestników do tego, by szukali własnego języka, doceniali pomysły, które mają, i próbowali za ich pomocą formułować własne wypowiedzi twórcze.
Pracownie zaprojektowane zostały jako 8 comiesięcznych weekendowych spotkań warsztatowych:
- sobota – 8 godz. warsztatowych (9.00-13:00 i 14:30-18:30)
- niedziela – 4 godz. warsztatowe (10:00-14:00)
Dla kogo?
Do udziału w Pracowniach zapraszamy wszystkich zainteresowanych – pasjonatów teatru z różnym doświadczeniem w działaniach animacyjno-teatralnych. Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, aby zacząć coś nowego i ważnego!
W ramach kursu zapewniamy:
+ około 100 godzin zajęć warsztatowych;
+ poczęstunek w trakcie warsztatów (kawa, herbata, ciastka);
+materiały dydaktyczne oraz wszelkie materiały potrzebne do zajęć;
+ certyfikat potwierdzający ukończenie poszczególnych warsztatów w ramach kursu.
Więcej?
+ Konsultacje indywidualne – program teatralno-społecznych mikrointerwencji przeznaczony dla uczestników Pracowni. W trakcie trwania Pracowni możemy pojawić się w Waszym środowisku, żeby bezpośrednio pracować nad zmianą: uwolnić myślenie od schematów, sprowokować do życia pełnego ruchu oraz pasji. Proponujemy organizację lokalnych warsztatów artystycznych, dyskusji i spotkań dotyczących zaangażowania społecznego, a także doradztwo w kwestiach pozyskiwania środków na realizację własnych pomysłów animacyjnych.
PROGRAM Pracowni 2014
- 1 Pracownia 8-9 lutego 2014
Budowanie etiud aktorskich – Dagmara Żabska – sobota, 8 godz.
Kuglarstwo – Mateusz Wróbel – niedziela, 4 godz.
- 2 Pracownia 8-9 marca 2014
Reżyseria w teatrze amatorskim – Mateusz Przyłęcki – sobota, 8 godz.
Improwizacja teatralna – Mateusz Dzidkowski – niedziela, 4 godz.
- 3 Pracownia 12-13 kwietnia 2014
Scenografia w duchu „zrób to sam” – Ewa Woźniak – sobota, 8 godz.
Teatr papieru – Ewa Woźniak – niedziela, 4 godz.
- 4 Pracownia 10-11 maja 2014
Muzyka w przedstawieniu – Mateusz Przyłęcki – sobota, 8 godz.
Teatr cieni – Dagmara Żabska – niedziela, 4 godz.
- 5 Pracownia 21-22 czerwca 2014
Teatr fizyczny – Bartosz Nowakowski – sobota, 8 godz.
Pantomima – Tadeusz Dylawerski – niedziela, 4 godz.
- 6 Pracownia 13-14 września 2014
Adaptacja tekstu – Alla Maslovskaya – sobota, 8 godz.
Maska teatralna – Agnieszka Polańska – niedziela, 4 godz.
- 7 Pracownia 11-12 października 2014
Animacja przedmiotu – Monika Filipowicz – sobota, 8 godz.
Tworzenie lalek – Agnieszka Polańska – niedziela, 4 godz.
- 8 Pracownia 8-9 listopada 2014
Charakteryzacja – Alla Maslovskaya – sobota, 8 godz.
Nowe media – niedziela, 4 godz.
Program może ulec niewielkim zmianom.
PROWADZĄCY
Dagmara Żabska – aktorka i szefowa artystyczna Teatru Figur Kraków, pedagożka teatru, teatrolożka, wykładowca akademicki, absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, uczestniczka kursów w Figurentheater-Kolleg (Niemcy).
Mateusz Wróbel – animator teatru cieni, propagator kultury, recytator, żongler, instruktor teatralny, od lat związany z działaniami twórczymi w Mostkach, absolwent kursu z zakresu pedagogiki teatru Pracownie 2012 w ramach programu „Dilettante – teatr w ruchu”.
Mateusz Przyłęcki – aktor, reżyser, instruktor teatralny, absolwent Wydziału Aktorskiego i Wydziału Reżyserii Dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, uczestniczył także w zajęciach Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”; jako aktor współpracował z krakowskimi teatrami – Łaźnią Nową, Teatrem Ludowym, Teatrem Parawan; spektakle w jego reżyserii można oglądać w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze Kana w Szczecinie, Teatrze Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi, Teatrze Ludowym w Krakowie.
Mateusz Dzidkowski – założyciel i lider Teatralnej Grupy Improwizacyjnej „So Close”, absolwent kursu z zakresu pedagogiki teatru Pracownie 2012 w ramach programu „Dilettante – teatr w ruchu” oraz szkolenia dla animatorów powiatu kieleckiego, prowadzonego przez Przemysława Buksińskiego, uczestnik warsztatów z improwizacji scenicznej (krótkie formy improwizacji), prowadzonych przez Caitlin Howden z kanadyjskiej grupy improwizacji teatralnej „Uncalled for”, prowadził warsztaty improwizacji teatralnej dla aktorów Teatru Ludowego w Krakowie oraz cykliczne warsztaty improwizacji dla dzieci.
Ewa Woźniak – aktorka, scenografka, animatorka kultury, wiceprezeska Stowarzyszenia De-novo, organizatorka projektów międzynarodowych m.in. w Rumunii i na Ukrainie, absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku oraz Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, absolwentka DAMU w Pradze na wydziale Scenografii Alternatywnego Teatru Lalkowego.
Bartosz Nowakowski – absolwent Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Współpracował z Teatrem Muzycznym, Royal Theatre, Teatrem Ekspresji i Ruchu, Teatrem Biogrupa, Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice”; jako reżyser i instruktor teatralny pracował m.in. dla Fundacji Pathways, Małopolskiej Fundacji Edukacji Europejskiej; współzałożyciel stowarzyszenia teatralno-edukacyjnego Biogrupa, grupy muzycznej Dream Drummers; obecnie tworzy spektakle z Grupą PRÓG i jest niezależnym reżyserem i aktorem.
Tadeusz Dylawerski – aktor, lalkarz, mim, pedagog teatru i cyrku, absolwent Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu i Studium Pantomimy przy Wrocławskim Teatrze Pantomimy, były mim tego teatru, obecnie aktor Teatru Figur Kraków.
Alla Maslovskaya – absolwentka Mińskiego Instytutu Kultury, specjalizacja: reżyseria teatralna (kierowanie amatorskim zespołem teatralnym); aktorka młodzieżowego teatru „Teatr-Studio” na Małej Scenie w Mińsku, instruktorka teatralna (zajęcia z warsztatu aktorskiego w studio przygotowawczym tego teatru); założycielka Teatru Studio przy Związku Polaków w Sankt Petersburgu; w Polsce wyreżyserowała sztukę S. Gaugera Tryptyk w ramach projektu „Cztery widoki na Golgotę”, realizowanego przez międzynarodową grupę Axis Mundi (Alchemia 2006 r.)
Agnieszka Polańska – projektantka i scenografka; absolwentka filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru; zawodowo związana z Teatrem Figur Kraków, gdzie zajmuje się prowadzeniem zajęć dla dzieci i młodzieży, przygotowywaniem lalek teatralnych, teatrem cieni.
Monika Filipowicz – aktorka, lalkarka, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, związana z TLMiA „Groteska” w Krakowie, animatorka materii nieożywionej.
Zgłoszenia
Odpowiedni formularz zgłoszeniowy prosimy wysyłać na adres idzikowska[at]mik.krakow.pl wraz z potwierdzeniem dokonania opłaty.
Przy zgłoszeniach w terminie 10-31 marca koszt udziału wynosi:
– we wszystkich weekendach Pracowni 1300 zł (formularz),
- w pojedynczym weekendzie warsztatowym 240 zł (formularz).
Możliwość płatności w ratach po wcześniejszym uzgodnieniu z organizatorem.
Wpłaty przyjmowane są na konto bankowe Małopolskiego Instytutu Kultury.
Wpłata na konto jest równoznaczna z dokonaniem zapisu na kurs.
Numer konta MIK: 17 1060 0076 0000 3210 0016 2355